Misie w “Kosmosie”.

W grupie Misie odbyły się „kosmiczne” zajęcia, podczas których dzieci wykonały swoje ufoludki oraz statki kosmiczne dla nich. Był to też czas ciekawych eksperymentów: „kosmiczne jaja” oraz „wir mleczny”. Misie obserwowały, jak kropelki barwnika z octem wpuszczone do szklanki z olejem i sodą powoli opadają na dno. Osadzały się na powierzchni zasady i tam nastąpiła reakcja. W wyniku połączenia octu (kwasu) i sody (zasady) wytworzył się gaz – dwutlenek węgla, który otoczył kolorowe krople, a te stały się przez to lżejsze i uniosły się do góry. Gdy dotarły do powierzchni oleju tam gaz ulotnił się, a cięższe krople z powrotem opadły na dno, gdzie reakcja się powtarzała. Dało to wrażenie podskakiwania, jak gdyby nie istniała grawitacja.

Dzieci obserwując ten eksperyment przekonały się, jakie warunki panują w kosmosie i mogły wyobrazić sobie, jak w kosmosie porusza się astronauta.

Kolejnym eksperymentem był „wir mleczny” – wspaniałe, barwne widowisko, podczas którego na mleku powstała wirująca tafla kolorów.

 

Joanna Marzec

Rozmiar czcionki
Kontrast