Dziś nasze przedszkolaki uczestniczyły w zabawach z piaskiem hydrofobowym. Były to kolejne zajęcia z programu „Mamo, tato, wolę wodę!”.

Wspólnie wykonaliśmy eksperyment: do jednego naczynia wsypaliśmy zwykły piasek, a do drugiego – piasek hydrofobowy. Dzieci wyjmowały ręką najpierw jeden, potem drugi rodzaj piasku. Obserwowaliśmy, jak zachowuje się każdy z piasków. Okazało się, że zwykły piasek staje się mokry, natomiast ten drugi jest suchy po wyjęciu. Jak to się dzieje? Piasek hydrofobowy posiada specjalne właściwości, dzięki którym woda nie wnika w jego strukturę.

Zabawa piaskiem świetnie oddziałuje  na zmysł dotyku u dziecka, a więc korzystnie wpływa na integrację sensoryczną. Dodatkowo tego rodzaju zabawy stymulują koordynację wzrokowo-ruchową i ćwiczą sprawność manualną. A co najważniejsze – dzieci doskonale się bawiły.

Joanna Marzec

Rozmiar czcionki
Kontrast