Warsztaty plastyczne “Te polskie kwiaty dla Mamy i Taty”.

60971398_336242970281975_8163706083404152832_n-1-1280x1707.jpg

24 maja w naszym  Przedszkolu odbyły się warsztaty plastyczne „Te polskie kwiaty dla Mamy i Taty”. Panie z Koła Seniora, działającego przy Gminie Kuźnica zapoznały dzieci z różnymi sposobami i technikami wykonywania kwiatów z bibuły– od prostych, do trudniejszych, wymagających większego wkładu pracy i wprawy.

Ozdoby z bibuły mają swoją historię (źródło Internet)

„Kwiaty z bibuły były na wsi podstawową formą zdobnictwa wnętrz mieszkalnych. Ubarwiały i rozweselały słabo oświetlone izby z niewielkimi oknami. Wokół powieszonych pochyło na ścianach świętych obrazów mocowano kwiaty wykonywane przez gospodynie. Były przez to wzorem  do naśladowania przez następne pokolenia. Kwiatami z bibuły ozdabiano palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe i nagrobne. Wykonywano też wieńce z kwiatami dla ozdobienia kapliczek  i figur przydrożnych. Wykonywano też kwiaty do bukietów imieninowych i wianków na głowy dzieci, druhen weselnych i pań młodych w dniu ślubu.”

Sztuka robienia kwiatów z papieru wymaga trochę czasu i cierpliwości, ale ile daje satysfakcji, gdy widzimy końcowe efekty naszej pracy. Dziękujemy Paniom za przybycie i cenną lekcję!

Joanna Marzec

Rozmiar czcionki
Kontrast