“Na straganie” – czyli teatralne spotkanie w przedszkolu.

na-straganire.jpg

Już od najmłodszych lat dzieci w wieku przedszkolnym lubią wcielać się w różne postacie. Lubią zabawy w dom, sklep czy lekarza. Podczas tych zabaw nieświadomie stają się aktorami, przebierają się, gromadzą rekwizyty i odgrywają role: mamy, lekarki czy sprzedawcy. W przedszkolu prowadzone są  różne zajęcia aktywizujące spontaniczną kreatywność dzieci między innymi zabawy w teatr, które wywierają duży wpływ na postawy moralne dzieci, wyostrzają zmysł obserwacji, kształtują osobowość, rozładowują nagromadzone emocje oraz służą przełamaniu nieśmiałości. Wczesne kontakty ze sztuką zachęcają do własnej twórczości dlatego dzieci z grupy “Misie” uczestniczyły w zabawach teatralnych metodą dramy – swobodnej inscenizacji wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” . Na początku dzieci zapoznały się z utworem, następnie każde z nich wybrało sobie jednego z bohaterów wiersza. W ten sposób Misie rozpoczęły zabawę w teatr. Dzieci bardzo dobrze odegrały swoje role wczuwając się w emocje swoich bohaterów. Były to wspaniałe chwile, kiedy dzieci aktywnie mogły uczestniczyć w sztuce. W czasach, gdy spora część informacji przekazywana jest poprzez urządzenia multimedialne, takie zajęcia to okazja, aby mały odbiorca mógł wczuć się w role bohatera oraz odczuwać emocje z tym związane…

 

Joanna Marzec

Rozmiar czcionki
Kontrast