Kodowanie na dywanie

78330701_433196543994680_836641822326390784_n1-1-1280x960.jpg

W roku szkolnym 2019/2020 grupa „ Pajacyki” rozpoczęła swoją przygodę z kodowaniem. W grupie  realizowany jest cykl zajęć innowacji pedagogicznej „ Z kodowaniem za pan brat” w oparciu  o program edukacyjny pani Anny Świć –„ Uczymy dzieci programować”. Innowacja „ Z kodowaniem za pan brat” jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz opublikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020. Głównym celem wprowadzanej innowacji jest rozwijanie u dzieci uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Zabawy z kodowaniem kształcą wyobraźnię i kreatywność dzieci, stopniowo i odpowiedzialnie wprowadzają dzieci w cyfrowy świat. Do zajęć z kodowania wykorzystujemy: matę do kodowania, mini matę do kodowania, kolorowe kubeczki, kolorowe kartki, kartoniki z obrazkami, krążki. Zajęcia uwzględniają podstawę programową kształcenia ogólnego dla wychowania przedszkolnego, są jej uzupełnieniem, rozszerzeniem. Podczas opracowywania szczegółowych scenariuszy wykorzystane zostały materiały dydaktyczne stworzone w ramach programu „Uczymy dzieci programować”. Do tej pory zrealizowaliśmy następujące bloki tematyczne: Witaj przedszkole, witaj szkoło!, Nasze wakacyjne wspomnienia, Moja miejscowość, mój dom, Oto ja – zmysły, Jesień na talerzu W zdrowym ciele, zdrowy duch, Jesień w sadzie i ogrodzie. Przedszkolaki z zaangażowaniem słuchały i wykonywały polecenia

Joanna Marzec

Rozmiar czcionki
Kontrast